14 січня - Новий Рік за старим стилем, або свято Василя
Старий Новий рік традиційно святкують у ніч з 13 на 14 січня. Це свято виникло тоді, коли виявилося, що юліанський календар є неточним, і Папа Римський Григорій ХІІІ впровадив новий календар (який згодом назвали григоріанським). Саме тоді Новий рік став починатися 1 січня, а попередню дату цього свята, 14 січня, назвали Старим Новим роком.14:39
З часом григоріанський календар прийняв увесь світ, включно і з Україною (це було зроблено у 1918 році за часів УНР), але православна церква не погодилася на зміни, щоб не порушувати традицій. Наразі розходження між юліанським та григоріанським календарем складає 13 днів.
Старий Новий рік – це ще й свято між двома великими церковними святами: 13 січня відзначається День пам'яті преподобної Меланії (в народі Маланки), а 14 січня – Обрізання Господнє та День пам'яті Василія Великого (в народі свято Василя, або Василів день). Свята Маланки та Василя мають велике значення для людей, з ними пов’язано багато традицій та прикмет. Головна традиція – святкувати Щедрий вечір 13 січня на Маланки, напередодні святого Василя.