Шукаємо прийомних-батьків та батьків-вихователів у прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу

Дата: 11.06.2020 11:50

Навряд чи знайдеться в сучасній Україні людина, що не замислювалась би над проблемами сирітства, не бачила б відео-репортажі з інтернатів та дитячих будинків, не замислювалась би над цією проблемою.

Ні для кого не є таємницею, що найкраща форма для виховання та всебічного розвитку людини – це сімейні форми. Не завжди у сиріт є родичі, що готові стати опікунами (піклувальниками), багатьох відлякує ймовірність усиновлення дитини, адже це важкий та усвідомлений вибір людини.

Проте, в даний час – є альтернативні форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яка на превеликий жаль маловідома широкому загалу. Такими альтернативами є прийомні сім’ї (далі ПС) та дитячі будинки сімейного типу (далі ДБСТ).

У чому різниця?

В ДБСТ – влаштовується (включаючи рідних) від 5 до 10 дітей. Батьки-вихователі мають можливість створити будинок сімейного типу на власній житловій площі, або ж може бути збудоване нове житло, на територій громади де проживає сім’я і житло буде перебувати у власності місцевої громади. Також батькам-вихователям – буде офіційно зарахована в трудову книжку їх робота з дітьми й отримувати грошові виплати за їх утримання. Діти, що перебувають в ДБСТ – зберігають свій соціальний статус та отримують усі пільги, які їм передбачені законодавством.

В ПС – влаштовується від 1 до 4 дітей. Аналогічно із попередньою формою, діти зберігають свій статус та виплати, а одному з прийомних батьків – держава виплачує кошти.

В обох випадках – особи, що хочуть стати батьками-вихователями, чи прийомними-батьками  мають зібрати необхідний пакет документів  та. Після цього рішенням районної державної адміністрації – створюється ПС, чи ДБСТ з якими укладається подальша угода, де обумовлюється решта питань пов’язаних з влаштуванням дітей до родин.

Хто не може бути батьками-вихователями, чи прийомними-батьками?

• визнані у встановленому порядку недієздатними чи обмежено дієздатними;
  • позбавлені батьківських прав;
  • колишні опікуни (піклувальники, усиновителі), позбавлені права через неналежне виконання покладених на них обов’язків;
  • за станом здоров’я не можуть виконувати зобов’язань щодо виховання дітей (інваліди I – II групи, особи, які мають глибокі органічні ураження, алкогольну і наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, особи, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, схильність до насильства);
  • з якими на спільній житловій площі проживають члени родини, котрі мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, особи, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, схильність до насильства;
  • ті хто не пройшов курс підготовки в потенційні батьки-вихователі, чи прийомні-батьки

• Середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім'ї, обчислений за останні шість календарних місяців, що передували місяцю звернення із заявою про утворення прийомної сім'ї, не може бути менший ніж рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум), встановлений законодавством;
  • ті, хто має непогашену судимість.

Які документи потрібно зібрати?

• заява кандидатів у прийомні батьки про утворення прийомної сім'ї;
  • копії паспортів кандидатів у прийомні батьки;
  • довідка про склад сім'ї (форма N 3);
  • копія свідоцтва про шлюб;
  • довідка про стан здоров'я кандидатів у прийомні батьки та членів сім'ї, які проживають разом з ними (довідка про відсутність хронічних захворювань, обстеження нарколога, венеролога, психіатра);
  • довідка про доходи потенційної прийомної сім'ї;
  • довідка про проходження навчання кандидатів у прийомні батьки і рекомендація центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення їх у банк даних про сім'ї потенційних прийомних батьків;
  • письмова згода всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з кандидатами у прийомні батьки, на утворення прийомної сім'ї, засвідчена нотаріально.

Якщо у Вас виникли запитання, чи Ви виявили бажання допомогти дітям й зробити бодай би одну корисну і справжню річ у своєму житті – тоді дзвоніть за номером 0432-66-00-59 чи звертайтесь у службу у справах дітей Вінницької державної адміністрації, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 17.

Служба у справах дітей районної державної адміністрації