Турецький посол висловив зацікавленість щодо реставрації обеліску в Стрижавці

Дата: 27.01.2021 09:57

Фото без описуНадзвичайний та Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере під час зустрічі з місцевими чиновниками у Вінницькі ОДА висловив зацікавленість щодо намірів відреставрувати обеліск загиблим турецьким воїнам, який зараз перебуває у смт Стрижавці.

- У Стрижавці Вінницького району є місце поховання загиблих воїнів Османської імперії, які померли у полоні під час російсько-турецької війни 1877-1878 років. Турецька сторона зацікавлена у відновленні історичної пам’ятки та упорядкуванні цього місця і, відповідно, у планах відреставрувати обеліск, що встановлений на місці їхнього поховання. Сподіваємось на вашу підтримку. Ми, Посольство Туреччини, зацікавлені у спільних діях щодо відновлення історичної пам’ятки, – зазначив Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере.

Древній обеліск у формі меча, з написом османською мовою було закладено Тадеушом Грохольським (спадкоємцем древнього та заможного польського роду) на честь загиблих турецьких воїнів наприкінці 19-го століття. Тоді у Стрижавці, на місці, де зараз розташований дитсадок, був військовий шпиталь, а також цвинтар для померлих бійців та полонених. Сам монумент виконано з білого мармуру, на ньому видно написи попередньо османською мовою.

Згодом кладовище було занедбаним, так само як і меморіали на честь офіцерів та солдат. Прикметно, що і знайдений меморіал на числиться в жодних охоронних списках.

Переклад написів з пам’ятника:

Кожна душа зазнає смерті (Коран 3:185)

Усі живі люди зазнають смерті.

У 1294 році Хіджри

Коли між османською державою і Росією

Відбулась війна

49 солдатів Османської армії

які отримали поранення за свою Батьківщину

перебували у полоні

в Стрижавці в будинку графа Тадеуша Ґрохольського.

Коли вони померли від своїх ран та кривд,

граф Ґрохольський поховав їх

в ісламському літочисленні 1298 року.

Християнського року 1881-го спорудив цей

пам’ятник.

В пам’ять про них.

Нехай благословить їх Бог…

За шляхетний вчинок в 1889 році султан Абдул-Гамід ІІ вшанував Тадеуша Ґрохольського орденом Меджида І класу, яким зазвичай нагороджували іноземних дипломатів та голів держав.

Унікальність обеліска полягає в тому, що це єдиний на материковій частині України османський могильний камінь, який зберігся до наших днів.

За матеріалам Вінницького інформаційного потралу VежА.