У Стрижавці буде відреставровано обеліск, встановлений на місці поховання 49-х османських воїнів

Дата: 06.07.2022 11:59

Фото без описуНевдовзі ми розпочнемо реставрацію унікального обеліска, встановленого на місці поховання 49-х османських воїнів , які брали участь у російсько-турецькій війні 1877-1878 років.

У Стрижавці під час тих подій знаходилася лікарня для військовополонених. Чимало турецьких солдатів померли тут від отриманих у боях ран.

Місцеві жителі відмовлялися ховати мусульман на християнських кладовищах. Тоді граф Тадеуш Ґрохольський виділив частину своєї землі, подбав, щоб місце обрамили зеленими насадженнями, і замовив у Константинополі пам’ятник із написами староосманською мовою.

За шляхетний вчинок у 1889 році султан Абдул-Гамід ІІ вшанував Тадеуша Ґрохольського орденом Меджида І-го класу, яким зазвичай нагороджували іноземних дипломатів та голів держав.

Нині реставрацію історичного поховання на території Стрижавки взяли під опіку нащадки графа. Коштом спеціальної стипендії Генрика та Майї Ґрохольських цьогоріч розпочнуться роботи з відновлення обеліска.

Нещодавго голова Стрижавської територіальної громади Михайло Демченко зустрівся з паном Генриком ідля того, щоб узгодити деталі майбутнього проєкту. Участь в обговоренні взяв також директор Музею Вінниці Олександр Федоришен та перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради Євген Совінський.

Наразі ми маємо ескізний проєкт ремонтно-реставраційних робіт і, сподіваюсь, найближчим часом розпочнемо його втілення.