Коротке замикання: як швидко виявити та знешкодити його, щоб не було пожежі
Коротке замикання є однією з найпоширеніших причин побутових пожеж. Зараз, під час постійних стрибків напруги, ризик поламки розетки та короткого замикання зростає у рази.
Коротке замикання — це наслідок контакту частин електропроводки або двох проводів з різними полюсами, їх ще називають потенціалами. Внаслідок цього можна побачити характерний спалах від плазмової дуги та іскри від розплавленого металу провідників. Спалах супроводжуватиме характерний гучний звук.
Відтак, очевидними проявами короткого замикання є:
- спалах;
- іскри;
- гучний звук, схожий на грім;
- пожежа;
- різке зникнення світла у всьому будинку чи квартирі, інколи без світла може лишитися цілий під’їзд.
Однак цих неприємних наслідків можна уникнути, якщо вчасно помітити наступні прояви несправності розетки:
при увімкненні будь-якого пристрою в розетку, відчувається характерне потріскування в ній та маленькі спалахи електричного струму;
вилка зарядного пристрою плавиться;
сама розетка деформована.
Причини короткого замикання. Обвуглювання ізоляції проводів в розетці та торкання фазових проводів з різними потенціалами може виникнути через низку причин. Коротке замикання може спровокувати навіть не сама розетка, а пристрій, який в неї вмикається. Наприклад, перебитий та неякісно ізольований провід.
Також до типових причин короткого замикання відносять:
- старість електропроводки;
- неправильний монтаж електропроводки;
- поганий контакт у з’єднаннях проводки й електроприладів;
- перевантаження електричного ланцюга, яке може виникнути через постійні відключення електроенергії;
- механічне пошкодження проводів.
Коротке замикання: усунення та профілактика.
Крок 1. Переконайтеся, що проблеми з електрикою є наслідком аварійної ситуації, що виникла у вас, а не наслідком системних збоїв і відключення електроенергії. Основними ознаками короткого замикання, що виникло, є раптове відключення електропостачання і характерний запах горілої пластмаси в приміщенні.
Крок 2. У разі короткого замикання необхідно відключити в електричному щитку всі автомати чи викрутити пробки.
Крок 3. Якщо Ви помітили в місці замикання іскру або ознаки відкритого вогню, необхідно негайно вжити заходів для гасіння пожежі. Найкраще накинути на вогнище загоряння щільну ковдру чи тканину.
Увага! У жодному разі не намагайтеся гасити виниклий внаслідок електричного замикання вогонь водою. Вода є чудовим провідником електричного струму. Подібні дії загрожують посиленням аварійної ситуації, а також загрозою для життя внаслідок ураження електричним струмом.
Оптимальним варіантом є гасіння загоряння в електрощитах і проводці за допомогою вогнегасника, якщо є в будинку. Відповідно до техніки пожежної безпеки, для гасіння подібних спалахів допускається використання порошкових та вуглекислотних вогнегасників.
Крок 4. Викличте електрика. Це може бути представник ЖКГ, чергової аварійної служби або майстер приватної служби оперативного обслуговування.
Крок 5. Відключіть усі електричні прилади, які були включені до мережі на момент виникнення аварійної ситуації, від джерела живлення. Можливо, замикання сталося внаслідок порушень у роботі одного з них, однак, самостійно ви навряд чи зможете оцінити наслідки цієї проблеми.
Крок 6. По завершенні ремонтних робіт уточніть у майстра, чи є якісь запобіжні заходи, яких необхідно дотримуватись у світлі ситуації, і чи вимагає вирішення проблеми якихось додаткових ремонтних робіт.
Крок 7. Оформіть виклик електрика для оцінки стану електропроводки та виявлення можливих прихованих наслідків аварії. За допомогою спеціального обладнання досвідчений електрик проведе низку вимірів і зможе вказати Вам на слабкі місця в системі вашого електропостачання, які варто усунути.
Для профілактики можна придбати для своїх розеток стабілізатори та запобіжники, які допоможуть уникнути неприємних ситуацій.