Стрижавська громада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Яка відповідальність може бути за домашнє насильство?

Дата: 05.12.2024 15:14
Кількість переглядів: 64

Фото без описуВідповідно до законодавства України, домашнє насильство може розцінюватись як адміністративне правопорушення (за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення) або як злочин (за статтею 126-1 Кримінального кодексу України).Тому і відповідальність за вчинення домашнього насильства може відрізнятись. 

 

Адміністративна відповідальність 

Якщо домашнє насильство не спричинило тілесних ушкоджень постраждалим та не є систематичними, воно може бути визнано адміністративним правопорушенням. За такі дії передбачено відповідальність у вигляді штрафу від 170 до 340 грн* або громадські роботи від 30 до 40 годин або арешт до 10 діб. 

Якщо так дії було вчинено повторно впродовж року – законом передбачено штраф від 340 до 680 грн** або громадські роботи від 40 до 60 годин або арешт до 15 діб.


*Сума штрафу в статті 1732  Кодексу України про адміністративні правопорушення визначена «від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Станом на день написання статті 1 НМДГ – 17 грн.

** Сума штрафу в кодексі визначена «від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Станом на день написання статті 1 НМДГ – 17 грн.

 

Кримінальна відповідальність

Якщо домашнє насильство є систематичним (не менше трьох разів) та спричинило фізичні або психологічні страждання, розлади здоров’я, втрату працездатності, емоційну залежність або погіршення якості життя потерпілої, воно може бути визнано злочином

За це передбачена відповідальність у вигляді: 

  • громадських робіт від 150 до 240 годин;
  • або пробаційного нагляду до 5 років (носіння електронного браслета, обмеження виїзду за кордон, контроль місця проживання, примусове лікування та інше);
  • обмеження волі до 5 років;
  • або позбавленням волі до 2 років.

Вид покарання у кримінальних справах призначається суддею після аналізу усіх обставин кожної справи, включно з наявністю обтяжуючих або пом’якшуючих обставин (для злочину), які містяться в статтях 66 та 67 Кримінального кодексу України або попереднє притягнення кривдника до відповідальності за домашнє насильство тощо. 

Ці види покарань застосовуються за будь-який вид насильства – економічне, психологічне, фізичне або сексуальне. 

Також кривдник зобов’язаний відшкодувати матеріальні збитки і шкоду фізичному та психічному здоров’ю постраждалої.

 

Скільки є часу, щоб притягнути кривдника до відповідальності? 

За домашнє насильство, яке є адміністративним правопорушенням, покарання може бути накладено не пізніше ніж через 3 місяці з дня вчинення правопорушення, а при тривалому правопорушенні – не пізніше ніж через 3 місяці з дня його виявлення (виявленням вважається момент надходження інформації про домашнє насильство до поліції. Це може бути звернення від самої постраждалої, повідомлення свідками насильства, соціальними службами, медиками або самостійне виявлення насильства поліцією під час патрулювання, або за інформацією зі ЗМІ тощо).

Якщо домашнє насильство триває протягом певного періоду, а не сталось один раз, то строк давності починає відраховуватись з дня виявлення такого насильства. До прикладу, кривдник вчиняє насильство періодично протягом певного часу, і поліція приїхала на виклик протягом останнього з епізодів, коли постраждала викликала допомогу. У цьому випадку строк давності починається не з дати вчинення першого випадку насильства, а з дати коли виявили про те, що таке насильство вже відбувається протягом тривалого часу. 

Тобто, якщо ви постраждали від домашнього насильства і бажаєте повідомити про це поліцію, то від події вчинення насильства до того як суд  притягне кривдника до відповідальності має пройти не більше 3 місяців. 

За випадок домашнього насильства, яке є злочином, кривдник може бути притягнутим до відповідальності судом, якщо з дня вчинення злочину до набрання вироком законної сили минуло не більше 5 років (набрання вироком законної сили відбувається через 30 днів після винесення рішення судом).

Перебіг строків давності зупиняється, якщо кривдник ухиляється від досудового розслідування або суду. У таких випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання. Але це може тривати, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло не більше п'ятнадцяти років.

Перебіг строків давності переривається якщо до закінчення зазначених вище строків кривдник вчинив новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Суд зобов’язаний розглянути вашу заяву про вчинення домашнього насильства протягом доби. Передбачення законодавцем такого невідкладного розгляду цієї категорії справ пов’язане з тим, що в державі є визнання серйозності цієї проблеми та необхідності швидкого реагування та надання пріоритету цим справам.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь